آموزش استفاده از بخش کارفرمایان سامانه علم و کار

در این مطلب آموزش استفاده از سامانه علم و کار اتاق بازرگانی برای کارفرمایان گرامی جهت ثبت اطلاعات و درج آگهی شغلی گرداوری شده است. با استفاده از این اموزش به راحتی می توانید کسب و کار خود را تعریف نمایید و به تعداد دلخواه برای موقعیت های شغلی مختلف آگهی ثبت کنید.

مراحل ثبت نام و درج اگهی شغلی به مشروح و با تصاویر در ادامه توضیح داده شده است.

1. ورود یا عضویت در سامانه علم و کار اتاق بازرگانی

شما در اولین قدم باید به سامانه علم و کار اتاق بازرگانی استان یزد به آدرس sad.yazdccima.com مراجعه نمایید. برای این منظور لازم است با یکی از مرورگرهای بروز مانند (گوگل کروم، فایرفاکس، مایکروسافت ادج یا …. ) به این سامانه مراجعه نمایید.

با مراجعه به این سامانه، در قسمت بالایی صفحه، امکان ورود و ثبت نام برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است. بنابراین بر روی ورود یا ثبت نام کارفرما کلیک کرده و وارد صفحه ورود و ثبت نام شوید.

در صفحه ورود و ثبت نام، اگر برای اولین بار از سامانه استفاده می کنید، لازم است گزینه «ثبت نام کنید» را انتخاب نمایید و گزینه ها را به ترتیب تکمیل کنید.

 1. نام: در این قسمت نام کارفرما را به فارسی وارد نمایید.
 2. نام خانوادگی: در این بخش نام خانوادگی کارفرما را به فارسی وارد کنید.
 3. شماره همراه: در این بخش، شماره همراه کارفرما را به صورت صحیح وارد نمایید. در ادامه کد مورد نیاز جهت ورود به این شماره ارسال خواهد شد.
 4. ایمیل: آدرس ایمیل کارفرما را وارد کنید.
 5. رمز عبور: رمز عبور خود را وارد کنید. این رمز باید شامل ترکیبی از 8 حروف و عدد انگلیسی باشد. برای ورود به حساب خود به این رمز نیاز خواهید داشت.
 6. تکرار رمز: رمزی که در قسمت 5 وارد کرده اید را مجددا وارد نمایید.
 7. کد امنیتی: کد امنیتی درج شده در تصویر را وارد کنید.

پس از تکمیل تمام بخش ها، بر روی دکمه عضویت کلیک کنید.

در مرحله بعد کد 5 رقمی ارسال شده به شماره همراه کارفرما را وارد نمایید و دکمه تایید را کلیک کنید. پس از تایید وارد صفحه حساب کاربری خود می‌شوید.

لازم به ذکر است در صورتی که از قبل دارای حساب کاربری هستید، یا در صورتی که قبلا از گزینه «ثبت نام کنید» اقدام به عضویت کرده اید، در مراجعات بعدی تنها کافیست از بخش «وارد شوید» استفاده نمایید و با اطلاعات حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.

2. اطلاعات کارفرما

صفحه حساب کاربری شما به شکل زیر می‌باشد:

در قسمت راست این صفحه، بخش های مورد نیاز خود را مشاهده می‌کنید. حال باید اطلاعات شرکت خود را طبق مراحل زیر ویرایش و ثبت کنید:

2.1 ویرایش اطلاعات

در ابتدا در قسمت راست، ویرایش اطلاعات را انتخاب کرده و وارد صفحه زیر شوید:

در این صفحه تمامی اطلاعات مورد نیاز را پر کرده و سپس بروزرسانی کنید:

نکات:

 • نام شرکت باید به زبان فارسی باشد.
 • سال تاسیس باید به عدد درج شود.
 • کد پستی باید صحیح و 10 رقمی باشد.
 • آدرس وب سایت شما باید با https:// شروع شود.

پس از بروزرسانی در صورت درست بودن اطلاعات وارد شده، با صفحه زیر مواجه خواهید شد:

2.2 درباره کسب و کار

در صفحه زیر، باید لوگو و پوستر مربوط به شرکت خود را آپلود نمایید و توضیح مختصری درباره شرکت بنویسید:

 1. لوگوی شرکت: دقت داشته باشید که لوگوی شرکت شما باید مربعی شکل و به صورت فایل PNG یا JPG آپلود شود. روی شکل لوگوی شرکت کلیک کرده، عکس مورد نظر خود را از رایانه یا دستگاه انتخاب کنید و صبر کنید تا لوگوی شما در بخش مورد نظر قرار گیرد.
 2. تصویر یا یک پوستر از شرکت: در این قسمت، پوستری از شرکت خود با سایز 364*1280 پیکسل انتخاب کنید.
 3. درباره شرکت خود توضیح دهید: در این بخش توضیحاتی در مورد شرکت خود بنویسید.

4. بروزرسانی: پس از اتمام این مراحل، بر روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. پس از بروزرسانی صفحه زیر نمایان می‌شود:

2.3 انتشار اطلاعات کسب و کار

در این قسمت شما به وب سایت اجازه می‌دهید که اطلاعات شرکت شما را منتشر کند. در این زمان، شرکت شما توسط اتاق بازرگانی یزد مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پس از تایید، در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده خواهد بود:

پس از خواندن توضیحات، مربع کنار موارد فوق را می‌پذیرم و درخواست انتشار اطلاعات را دارم را تیک بزنید، و سپس روی دکمه ثبت درخواست تایید و انتشار را کلیک کنید.

3. آگهی

این قسمت آگهی های ثبت شده توسط کارفرما را نمایش می‌دهد.

اگر تاکنون آگهی ای منتشر نکرده باشید در این صفحه هیچ آگهی را مشاهده نمیکنید. بنابراین برای درج اولین اگهی و موقعیت شغلی، از قسمت افزودن آگهی باید اقدام نمایید.

3.1 افزودن آگهی

در این بخش باید اطلاعات مربوط به موقعیت شغلی خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که تمام بخش ها باید به فارسی تکمیل شوند.

در ابتدا عنوان موقعیت شغلی مورد نیاز خود، و سپس دسته بندی و استان و شهر موقعیت شغلی مورد نیاز را انتخاب کنید. در قسمت بعد موارد مورد نیاز برای شغل مورد نظر از جمله رشته تحصیلی، جنسیت و سابقه کاری، نوع همکاری، وضعیت نظام وظیفه و حداقل حقوق برای این موقعیت شغلی مورد نیاز را تعیین کنید.

در قسمت بعد شرحی از موقعیت شغلی خود بنویسید و مهارت های مورد نیاز و میزان آشنایی به آن مهارت را مشخص کنید.

در صورت تمایل به پیش نویس کردن این آگهی، دکمه پیش نویسی و مشاهده را کلیک کنید و در صورت تمایل به انتشار آن، قسمت تایید برای انتشار را فعال کرده و سپس آگهی خود را ارسال کنید.

پس از ارسال، آگهی شما در انتظار بررسی از طرف اتاق بازرگانی یزد قرار خواهد گرفت. در قسمت چپ صفحه آگهی ها، می‌توانید وضعیت آگهی خود را مشاهده نمایید.

4. رزومه های دریافتی

در صورتی که کارجو یا کارجویانی برای موقعیت شغلی شما درخواست داده باشند، در این بخش می‌توانید رزومه های دریافتی را مشاهده نمایید.

در صورتی که رزومه ای دریافت کرده اید، با کلیک بر روی آن می‌توانید اطلاعات کارجو را مشاهده نمایید:

در این بخش، با کلیک بر روی دکمه نمایش می‌توانید رزومه کارجو را مشاهده نمایید. در صورت تایید اولیه و برای تعیین وضعیت مورد نظرتان، بر روی دکمه تعیین وضعیت کلیک کنید تا صفحه زیر باز شود:

در این صفحه، در قسمت تعیین وضعیت، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس بر روی تاریخ مصاحبه کلیک کنید تا تقویم برای شما باز شود. پس از انتخاب تاریخ مورد نظر برای مصاحبه و توضیحات لازم از جمله ساعت حضور و… دکمه تایید برای مصاحبه را کلیک کنید.

پس از تایید شما، وضعیت رزومه دریافتی به تایید شده برای مصاحبه تغییر می‌کند.

5. خروج از حساب کاربری

با کلیک کردن بر روی این بخش، از حساب کاربری خود خارج شده و مجددا وارد صفحه اصلی سایت می‌شوید. برای ورود مجدد به سایت می‌توانید از طریق لینک سایت و سپس ورود کارفرما وارد حساب کاربری خود شوید.